Türkiyem Tv

Pompeo’dan gözdağı: Suriye’den İran postallarını çıkartacağız!

Pompeo’dan gözdağı: Suriye’den İran postallarını çıkartacağız!
52 views
10 Ocak 2019 - 21:43

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ’ın başkenti Kahire’de yaptığı konuşmada İran ve müttefikleri ülkeyi terk edene dek lideri Beşar Esad’ın yönetimindeki bölgelere yeniden inşa yardımı yapılmaycağını belirtti.

“Terörle savaş bitene kadar çekilmeyeceğiz”

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamasının ardından müttefiklerine güvence vermeye çalışan Pompeo “ terörle savaş bitene kadar çekilmeyecek. IŞİD’ı, El Kaide’yi ve hem bizim hem de sizin güvenliğinizi tehdit eden diğer cihatçıları da yenene dek yanınızda, yorulmadan çalışacağız.” dedi.

ABD’nin Orta Doğu’da bir “iyilik gücü” olduğunu savunan Pompeo “Amerika’nın çekildiği her yere daha sonra kaos geliyor.” diye konuştu.

İran’ın kötücül nüfuzu

ABD Dışişleri Bakanı “İran’ın bu bölgedeki ve dünyadaki kötücül nüfuzunu ve hareketlerini durdurana kadar vazgeçmeyeceklerini” söylerken, Washington’ın İran’a yönelik ambargolarının tarihin en serti olduğunu vurguladı ve daha da sertleşeceğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Pompeo’nın konuşmasıyla alay etti ve ABD’nin ettiği her yerde daha sonra “kaos, baskı ve kızgınlığın” geldiğini vurguladı.

Obama’ya : Kaos tohumlarını ekti


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konuşmasında eski Barack Obama’yı Orta Doğu’da radikal İslamcı örgütlerle yeterli düzeyde etmeyerek, bölgede kaos tohumları ekmekle eleştirdi.

Pompeo, Obama’nın bölgeyi doğru okuyamadığını ve bu nedenle de yüzüstü bıraktığını söyledi.

Pompeo eleştirilerini Kahire’de bulunan Amerikan Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada yöneltti.

Obama, başkanlığının ilk yılında Orta Doğu ve İslam dünyasına yönelik yaklaşımını 2009 yılında yine Kahire’de yaptığı bir konuşmayla açıklamıştı.

Pompeo konuşmasında Obama’nın ismini anmadı, ancak Kahire’de konuşma yapmış olan “bir başka Amerikalı” olarak bahsetti.

ABD Dışişleri Bakanı’nın gezisi, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle devam edecek.

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.