Türkiyem Tv

NASA Güneş Sistemine En Uzak Cismi Görüntüledi 

NASA Güneş Sistemine En Uzak Cismi Görüntüledi 
34 views
02 Ocak 2019 - 16:13

NASA Güneş sistemine en uzak cismi görüntüledi.

NASA New Horizons (Yeni Ufuklar) sondası güneş sisteminin dışında bilinen sınırların ötesinde yeni bir cismini görüntüledi. Eski Yunanlılar ve Romalılar, bilinen dünyanın sınırlarının hemen ötesinde gizlenmiş en uzak yere Ultima Thule adını vermişlerdi. insanları da bu kaya parçacığına ‘Ultima Thule’ ismini verdi.

30 yıl önce keşfedilen ve Kupier Kuşağı olarak bilinen Dünya’ya ve Güneş sistemine en uzak bölgeden bu sabah alan NASA çalışanları, insanlık tarafından keşfedilen en uzak kaya parçasını görüntülemeyi başardı.

Başlangıçta, Ultima Thule’nin birbirlerinin etrafındaki yörüngeye kilitlenmiş “iki” küçük gezegen olduğuna inanılıyordu. Yeni Ufuklar tarafından çekilen resimlerin analizi bunun böyle olmadığını gösteriyor. NASA “Kuiper Belt nesnesi bir bowling labutuna benzeyen kendi etrafında dönen, yaklaşık 20’ye 10 mil boyutlarında bir şekle sahip olabilir” açıklamasını yaptı.

Dünyadan yaklaşık 6.5 milyar kilometre uzaklığında olan kaya parçası, güneş sisteminin nasıl oluştuğu ile ilgili verebilir.

DHA

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.