Türkiyem Tv

Muhalefet, Yıldırım’ın istifa etmemesini değerlendirdi

Muhalefet, Yıldırım’ın istifa etmemesini değerlendirdi
87 views
10 Ocak 2019 - 17:03

’nin İstanbul Büyükşehir Adayı ’ın TBMM Başkanlığından istifa etmeden aday olmasına CHP ve İYİ Parti’den farklı değerlendirmeler geldi.

BBC Türkçe’ye konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri , AK İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmemesini  yorumladı.

KILIÇDAROĞLU: İSTİFA ETMESİNE GEREK YOK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yıldırım’ın istifa etmemesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu ancak seçim kampanyasını bu üzerinden götürme taraftarı olmadığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, “İstifa etmesine gerek yok. Zaten tekrar gelecek buraya, ’ya. Bu yetiyor bize. Binali Bey de farkında bu durumun. Tabloyu görmemesi mümkün değil.” ifadesini kullandı.

AKŞENER: İSTANBUL’U KAYBEDECEĞİNE İNANIYORUM

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Binali Yıldırım tecrübesindeki bir siyasetçinin, istifa tartışmalarına malzeme olmaması gerektiğini aktardı.

Yıldırım’ın Başkanlığı görevini bırakması gerektiğini vurgulayan Akşener, “Binali Bey , başbakanlık yaptı, kaç kez seçim geçirdi. Ben İstanbul’u kaybedeceğini gördüğüne inanıyorum” dedi.

Akşener, İyi Parti Balıkesir Belediye Başkan Adayı olan TBMM Başkanlı Divanı Katip Üyesi İsmail Ok’un, yasal bir zorunluluk olmamasına karşın bu görevinden istifa kararı aldığını da hatırlattı.

Akşener, “İsmail Bey, ‘Alacağım’ diyor. İnanç böyle bir şeydir. Binali Yıldırım tecrübesindeki bir isme, istifa etmeme tavrı yakışmadı. Binali Bey, tecrübeli bir , bakanlık, başbakanlık yapmış, şimdi Meclis Başkanı. Bu kadar devlet umuru görmüş bir insan.

Normal şartlarda Binali Bey böyle şeylere tenezzül etmemesi gereken bir konumda. Ama anlaşılıyor ki AK Parti, sayın Erdoğan, Binali Bey, büyük ihtimal seçimle ilgili soru işareti taşıyorlar ve tekrar Meclis Başkanlığı seçimi olmasın diye istifa ettirmiyorlar. İstanbul’un alınmasına yönelik soru işareti taşıdıklarını düşünüyorum. Çünkü Ekrem İmamoğlu sürpriz yapabilir.”

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Pazartesi günü “aday” olarak İstanbul’da gazetecilerle buluşmasında görevinden istifa etmeyeceğini belirtmişti.

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.