İran'da Bir Türk Kulübü: Traktör Sazi - Türkiyem TvTürkiyem Tv

Türkiyem Tv

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

İran’da Bir Türk Kulübü: Traktör Sazi

İran’da Bir Türk Kulübü: Traktör Sazi
38 views
05 Aralık 2018 - 9:58

’ın Doğu Eyaleti’nde Bulunan Bir Kulübü Olmaktan Öteye Geçen Sembol Bir Kulüp…

’deki Türkler’in sesi, onların gururu bayraklaşmış bir kulüp. Maçlarına o kadar ilgi var ki 80.000 kapasiteli Yâdigâr İmam Stadyumu her maç tıka basa doluyor. Kendi ligimizde derbi maçları dışında ortalama 12 bin seyircinin stadları doldurduğu düşünüldüğünde bu durum muazzam bir başarı ve tutku örneği.

 

Büyük Azerbaycan’ın geniş bir coğrafyaya yayıldığı düşünüldüğünde bugün Kuzey topraklarında Azerbaycan devleti bulunurken, güney topraklarında İran işgali altında bulunan Azerbaycan yer alır. İşte bu topraklarda ortaya çıkan Traktör Sazi kulübü adını da bir traktör fabrikasından almıştır.

İran’da günümüzde 40 milyon yaşamaktadır. Ama burada yaşayan halkı ne anadilinde alabiliyor, ne de sosyal hakları mevcut. Toplumsal bir baskı altında yaşamaya mahkum bırakılıyorlar. İran’da ki Türklerin kendini rahat hissettiği tek yer Yâdigâr İmam stadyumu. Maç sırasında sürekli hep bir ağızdan “Tebriz-Bakü-, Biz hara Farslar hara, Ya ya ya, şa şa şa, Âzerbaycan çok yaşa, Âzerbaycan bir olsun  Merkezi Tebriz olsun” gibi tezahüratlar yapılıyor.

2009-2010 senesinde derbi olarak lanse ettikleri Persepolis maçına tam 120.000 kişi gelmiş ve bu sayı İran futbol tarihine geçmiştir.  dünyanın en ilginç takımlarından birisi olmaya devam ediyor. 1970 yılında kurulan Traktör Sazi özellikle son senelerde gelişim kaydetmiş ve 2013-2014 sezonunda İran Ligi’nde şampiyonluğa ulaşmıştır. Aynı zamanda 2013 yılında ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde yer almıştır. Ülkemizde de görev yapan teknik direktör Ertuğrul Sağlam bir dönem Traktör Sazi’yi çalıştırmıştır.

 

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.