Türkiyem Tv

Hacker’lar Diplomatların Bilgilerini Ele Geçirdi

Hacker’lar Diplomatların Bilgilerini Ele Geçirdi
32 views
20 Aralık 2018 - 8:12

Birliği’nin diplomatik yazışmaları bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi.

New York Times gazetesinin haberine göre siber korsanlar yıllarca Avrupa Birliği’nin diplomatik iletişim ağına erişti. Trump yönetimi, ve Çin’le ilgili dokümanlar ve İran’ın programını ile ilgili gizli belgeler de bilgisayar korsanlarının eline geçen bilgiler arasında yer alıyor.

Hacker

 

açığı, siber firması ‘Alan 1’ tarafından tespit edildi. Ayrıca korsanların Birleşmiş Milletler ve birçok uluslararası kuruluşun iletişim ağına sızmış olabileceği de ifade edildi. ’de görev yapan diplomatların gizli görüşmelerinin ele geçirildiği tutanaklarda Suudi Arabistan, İsrail ve Avrupa Birliği’nde paylaşılan diğer ülkelerdeki liderlerle mesajlar da yer alıyor. Ele geçirilen mesajlarda Temmuz ayında Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin arasında Finlandiya’da gerçekleştirilen görüşmeyi en azından Putin için “başarılı” olarak nitelendiriliyor. 16 Temmuz’dan sonraki bir başka raporda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Avrupalı diplomatlar arasındaki görüşmede, Trump için Pekin yönetimine karşı “boks maçı” ve “zorbalık” ifadeleri kullanılıyor.

Ele geçirilen bir diğer gizli tutanakta 7 Mart tarihine ait. Washington’daki AB misyonunun yardımcısı Caroline Vicini’yi, ticaret bloğunun diplomatlarının ABD’yi “Trump’a meydan okurken bile en önemli ortağımız ”olarak tanımlamasını tavsiye ettiği ortaya koyuluyor. (DHA)

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.