Türkiyem Tv

Ermeniler, Kazakistan’da bir genci öldürdü

Ermeniler, Kazakistan’da bir genci öldürdü
117 views
08 Ocak 2019 - 12:14

’ın Karagandı kentinde akşamı, bir grup Ermeni bir Kazak vatandaşını öldürdü. Olayla ilgili süreci devam ederken, bölgede yaşayan yüzlerce Kazak, önünde toplanarak yaptı.

Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre Kazakistan’ın Karaganda kentinde, yılbaşı gecesi bir restoranda kavga çıktı bir kişi hayatını kaybetti, iki kişi de yaralandı.

Kazak basınına yansıyan haberlere göre olay 1 Ocak günü yılbaşı kutlamaları sırasında yaşandı. Bir grup Ermeni ve Kazak genç arasında çıkan kavgada, bir Kazak genç Ermeni grup tarafından bıçaklanarak yaşamını yitirdi. Olaydan sonra, aralarında iki Ermeni’nin de bulunduğu üç kişi gözaltına alındı.

Kazak medya organları tarafından yayınlanan haberlere göre, Karagandı polisi; Torgom Malkhasian, Sokhak Malkhasian ve Qaiyr Nadyrbekov olarak tanımlanan üç şüphelinin tutuklandığını ifade etti. Davadaki ana şüpheli, 21 yaşındaki Narek Gururian ise serbest kaldı. Bu gelişmenin ardından Karagandı şehrinde Ermeni karşıtı gösteriler başladı. Kazaklar sloganlarla sokaklara çıkarak tepki gösterdi.

ÜLKEDE OLAYIN ARDINDAN GÖSTERİ DÜZENLENDİ

Olayı ardından, Kazakistan Dışişleri Bakanı ile Dışişleri Bakanı arasında bir görüşmesi gerçekleşti. İki Karaganda’daki olayını görüşerek olaya etnik bir boyut katmanın kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Ancak edinilen bilgilere göre ülkedeki Ermeni karşıtı gösterilerin yılbaşından bu yana hız kesmeden devam ettiği öğrenildi.

Karagandı Valisi Erlan Qoshanov protestocularla bir araya gelerek, “cinayetten sorumlu olanların takibattan kaçamayacakları” açıklamasında bulundu.

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.