Türkiyem Tv

Balıktan Sonra Neden Helva Yenir?

Balıktan Sonra Neden Helva Yenir?
59 views
18 Aralık 2018 - 7:33

Ülkemizde meşhur olan “ yedikten sonra üzerine yiyin ki, balık öldüğünü anlasın.” klişesinin nedenini biliyor musunuz?

Bir rivayete göre dile gelen balık şöyle demiş, “ Denizde yüzerken beni yakaladınız ölmedim, beni kızgın yağlarda kızarttınız yine ölmedim. O da yetmedi sakız gibi çiğneyip yuttunuz ben yaşamayı başardım. Ne zaman ki üzerime helvamı yediniz işte o zaman öldüm.”

Bilindiği üzere birini kaybettiğimizde cenazelerde ölen kişinin adına helva ikram edilir. Bu gelenekten dolayı “balık öldüğünü anlasın” inanışıyla helva yenmesi de trajikomik bir hikayedir.

Tabiki de işler böyle değil. Balığın ardından hemen yenilmesinin daha bilimsel bir açıklaması var.

Besin değeri çok yüksek olan balık, demir çinko ve Omega-3 açısından çok zengindir. Balık tüketildiğinde insan vücudunda mide ve sindirim sisteminde tahribatlar meydana gelir. Bu nedenle mide bulantısı, halsizlik ve şişkinlik hissederiz ve kan şekerimiz düşer. Kan şekerini yükseltmek için helva birebirdir.

Neden başka tatlılar değil de helva diye düşünebilirsiniz. Onu da şöyle açıklayalım:

Balığın bayat olması ihtimaline karşı sütlü tatlılar zehirlenmeye sebep olabilir. Şerbetli tatlılar ise helvaya nazaran daha ağır olacağı için tercih edilmez. Ayrıca helvanın içindeki balıkta bulunan ağır metallerin yarattığı etkiyi azaltır, midedeki asit dengesini düzenler. Balık yedikten sonra aşırıya kaçmadan helva idealdir.

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.