Türkiyem Tv

Ankara’da “Emine Işınsu ve Türk dünyasının aydın kadınları” konferansı gerçekleşti

Ankara’da “Emine Işınsu ve Türk dünyasının aydın kadınları” konferansı gerçekleşti
35 views
11 Mart 2019 - 15:00

Milli Düşünce Merkezi’nde Dünyasının Aydın Kadınları konulu gerçekleşti.

Etkinlikte, ilk olarak Ihlamur Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Sarı söz aldı. Sarı, Türk edebiyatına nadide eserler veren yazar ’nun unutulmaması için dergilerinde, Işınsu için özel sayı hazırladıklarını ifade etti.

Ardından Milli Düşünce Merkezi Başkanı Sadi Somuncuoğlu da, Emine Işınsu ile tanışıklıklarını hatırlatarak, Türk milliyetçiliği ve kadın hareketi ekseninde bir konuşma gerçekleştirdi. Konferans katılımcılarından Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’da Işınsu üzerinden kadınların, Türk edebiyatına katkıları ve Türk dünyasındaki yeri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ayrıca, konferansta boyunca yazar Emine Işınsu’nun eşi Prof. Dr. de hazır bulundu.

Konferansın ilk bölümünde Emine Işınsu’nun edebi eserleri ve Türk edebiyatında kadın yazarların yeri ele alındı.

Konferansın ikinci kısmında ise Türk dünyasında aydın kadınlar konuşuldu. Konferans kapsamında, Dağıstan Cumhuriyeti Nogay Rayonu’ndan davet edilen Radyo Nogayel’in sorumlusu Salimet Maylıbayeva Nukova, konuşmasında Nogay halkının aydın kadınlarından bahsetti. Sovyet zulmüne rağmen mücadelesini hiç bırakmayan fedakar kadınları anlattı. Maylıbayeva, daha önce ’deki Nogay Türklerinin yaşadığı köyleri gezerek izlenimlerini anlattığı “Köpir (Köprü)” adında bir de yayınlamıştı. Diğer davetli Dr.Rukiyat Ustarhanova ise, konuşmasında Dağıstan Cumhuriyeti’ndeki Kumuk halkının aydın kadınlarını anlatacak.

Milli Düşünce Merkezi’nin Ziya Gökalp Salonu’nda gerçekleşen “Türk Dünyasının Aydın Kadınları” konulu konferans konuşmacılara takdim edilen ödüller ve davetlilere verilen ikramın ardından sona erdi.

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.