ABD-Meksika Sınırında Neler Oluyor ? - Türkiyem TvTürkiyem Tv

Türkiyem Tv

ABD-Meksika Sınırında Neler Oluyor ?

ABD-Meksika Sınırında Neler Oluyor ?
22 views
06 Aralık 2018 - 7:26

ile Sınırında Neler Yaşanıyor ?

ABD başkanı Donald Trump’ın  vaadi olarak Meksika sınırına duvar inşa edeceğini söylemesi ile ABD-Meksika sınırı tartışma konusu olmuştu. Donald Trump seçildikten sonra izlediği karşıtı politikalar ve getirdiği yasaklarla sık sık eleştirilse de bu konuda “sıfır tolerans” olarak adlandırılan sert uygulamalar devreye girdi.

Fotoğraf: Hürriyet

ABD-Meksika sınırında insanlık dışı uygulamalar yaşanıyor. ABD başkanının seçim vaadi olan duvar inşa edilirken, göçmenler tutuklanıyor, göçmen çocuklar, ailelerinden kopartılıp kamplara yerleştiriliyor.

Trump’ın  Birleşik Devletleri başkanı olmadığı dönemlerde yakalanan göçmenler dışı ediliyordu. Ya da sınırı bile geçemeden Suchiate Nehrinde boğularak hayatlarını kaybediyorlardı. Sınırda yaşanan bu dramlar yetmezmiş gibi şimdi Donal Trump’ın ırkçı, saldırgan ve ayrılıkçı politikaları acımasızca uygulanmaya başlandı.

Fotoğraf: Hürriyet

 

ABD ile Meksika Sınırının Tarihi

1840’lı yıllarda birçok Amerikalı tarafından kabul gören, Amerikalı yerleşimcilere kıtalarının Pasifik Okyanusu kıyısına kadar genişlemesinin mukadder olduğu ideolojisi olan Açık Kader’e (Manifest Destiny) rağmen ABD ve Meksika arasında gelecekte kurulacak olan sınır kaçınılmaz bir sonuçtu.

Fotoğraf: Hürriyet

 

ABD ile Oregon’un ortak sahibi olduğu Birleşik Krallık, denklemin parçasıydı. Nüfuz sahibi bazı Amerikalılar, Meksika’dan Kaliforniya’nın kontrolünü alan Britanyalılar’ın ABD’nin Pasifik Okyanusu’na doğru genişlemesini durdurmayı hedeflediklerini söylüyordu. Birleşik Krallık’ın üzerindeki hedefleri, ABD ve Birleşik Krallığın 49’uncu paralel üzerinde (günümüzdeki ABD ve Kanada sınırı) anlaşmaya varmasıyla beraber netlik kazandı. Anlaşmaya göre 49’uncu paralelin yer aldığı Pasifik Okyanusunun kuzeybatısındaki topraklar, ABD ve Birleşik Krallık arasında kalıcı sınır olarak kabul edilse de, dönemin ABD başkanı James K. Polk, ABD’nin sınırlarını genişletmeye kararlıydı.

 

 

Fotoğraf: Hürriyet

1845’te ABD Kongresi, 1836’daki Teksas Devrimi ile fiili olarak Meksika’dan bağımsızlığını ilan eden Teksas Cumhuriyeti’nin ilhak edilmesini onayladı. Meksika en başından beri Teksas Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımamıştı. Bağımsızlık ve ilhak edilme arasında kalan Teksas’ı almak, ABD topraklarını batıya doğru genişletmek anlamına geliyordu. Teksas, topraklarını batıya doğru genişletmek isterken Meksika, Teksas Cumhuriyeti’ni tekrar topraklarına bağlamak istiyordu ve bu sebeple Teksas ve Meksika arasında hak iddiası mücadelesi başladı.

 

Fotoğraf: Hürriyet

 

Teksas’ı tanımayı reddeden Meksika, 1819’da İspanya ve ABD arasında imzalanan Adams-Onis Antlaşması’nca belirlenen sınırları kabul ediyordu. ABD, Teksas’ı ilhak etti ve Meksika, ABD ile olan resmi diplomatik ilişkilerini kesti. ABD ve Meksika arasındaki sınırı belirlemek, Meksika’ya ait New Mexico ve Kaliforniya’nın ABD tarafından satın alınmasını önermek için ABD tarafından yapılan başarısız diplomatik girişimler, Meksika-Amerika Savaşını tetikledi.

Meksika-Amerika Savaşının sonucu olarak 1 milyon kilometrekarelik Teksas’ın ilhak edilmesi, 750 bin kilometrekarelik Oregon Ülkesi’nin paylaşımı ve Meksika’nın haklarından feragat etmesini konu alan Guadalupe Hidalgo Antlaşması imzalandı ve toplamda 1.4 milyon kilometrekarelik toprak parçası ABD’ye devredildi. Guadalupe Hidalgo Antlaşması sayesinde ABD, mevcut toprak parçasının üçte biri kadar yeni topraklar kazandı. Günümüzde ABD’nin Arizona eyaletinin güneyini ve New Mexico eyaletinin güneybatısını kapsayan 78 bin kilometrekarelik bölge, ABD tarafından Gadsden Mübayaası ile 10 milyon  karşılığında Meksika’dan satın alındı. Böylece günümüzdeki ABD ve Meksika sınırı belirlendi.

 

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.