Türkiyem Tv

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: “Trump’ın kararı kesin”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: “Trump’ın kararı kesin”
48 views
10 Ocak 2019 - 0:32

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Irak’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Pompeo ABD Başkanı Donald Trump’ın ’den çekilme konusunda kararının kesin olduğunu aktardı. Ayrıca Pompeo terörle konusunda ’yi destekleyeceklerini de ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasına göre, Orta Doğu turu kapsamında sürpriz ziyaretle Irak’a gelen Pompeo, ABD’nin Erbil Başkonsolosluğunda basın mensuplarına verdiği demeçte, “ABD Başkanı’nın Suriye’den çekilme kararı çok açık.” dedi.

“Tüm DEAŞ unsurlarının temizlendiğinden emin olmak istiyoruz”

Bir gazetecinin, Türkiye ve örgütü YPG/’yı kastederek “Kürtlerle” ilişkilerinin nasıl yürütüleceği yönündeki sorusunu yanıtlayan Pompeo, her iki tarafla da görüştüklerini belirterek, “Askerlerimiz çekilirken birliklerimizin nasıl güvenli şekilde çıkacağını ayarlamak için görüşmeler yapıyoruz. (Suriye’den) Ayrılmadan önce de tüm DEAŞ unsurlarının temizlendiğinden emin olmak istiyoruz.” diye konuştu

“Türkiye’yi destekleyeceğiz”

Pompeo, Cumhurbaşkanı ’ın YPG/PKK’yı Türkiye için bir tehdit şeklinde tanımlamasına işaret eden bir gazetecinin sorusu üzerine, şunları söyledi:


“Erdoğan, teröristlerin kendileri için bir yaşamsal tehdit olduğundan bahsetti. Biz de teröristlerden Türkiye’ye yönelik bir tehdit olduğunun farkındayız ve bu konuda Türkiye’yi destekleyeceğiz. Aşırıcılar ve teröristler nerede olursa olsun, bunlarla mücadele edecek ülkeleri desteklemeye hazırız. Buna Türkiye gibi diğer ülkeler dahil.”

Barzani-Pompeo görüşmesi

Öte yandan Pompeo, Irak temasları kapsamında eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi. Barzani’nin resmi sayfasından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Irak ve bölgenin son siyasi gelişmeleri ele alındı.

Pompeo, görüşmede Bağdat-Erbil arasında diyaloğun ilerlemesindeki memnuniyetini dile getirerek, Irak’ın ABD’nin ortağı kalmaya devam edeceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ayrıca, ABD askerlerinin Suriye’den çekilme kararı ve stratejisini Barzani’ye aktardı. Pompeo, daha sonra IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKBY Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani ile de ayrı ayrı görüştü.

Bu sitedeki tüm içerik TürkiyemTv kuruluşuna ve yayıncı kuruluşlara aittir. Kopyalanması yasaktır.